FA SERVICE

5 найбільш відомих випадків корпоративного шахрайства

Існує ще одне болюче питання, яке вдало конкурує з не менш актуальною темою тероризму за останні півтора десятиліття і це корпоративне шахрайство та посадові злочини. За цей проміжок часу в історії відбулося багато великих корпоративних скандалів. Наведемо кілька найбільш яскравих прикладів.

Enron (2001)


Організація: Американська енергетична компанія
Що сталося: акціонери втратили 74 млрд. дол., тисячі простих співробітників втратили всі свої корпоративні пенсійні накопичення.
Як це було зроблено: Менеджмент Enron розробив унікальну модель щахрайства, з метою приховування фінансових втрат, отриманих в результаті торгових та інших операцій, участь в яких було прийнято на хвилі ейфорії від шаленого зростання попередніх років та безумовної довіри інвесторів.
Причини: Серед причин кризи і краху компанії експерти називають в першу чергу відсутність ефективної системи зовнішнього та внутрішнього контролю, а також протиріччя між інтересами менеджерів вищої ланки, які отримували винагороду у відсотках від показаного бухгалтерського прибутку та інтересами корпорації в цілому.
Розкриття: Злодіяння було виявлено завдяки внутрішньому інформатору Шеррон Уоткінс. Високі ціни на акції підживлювали зовнішні підозри.
Цікаві факти: відоме ділове видання «Fortune» присвоювало компанії Enron звання «Найбільш інноваційної компанії Америки» 6 років поспіль. Пізніше про діяльність «Enron» був знятий художній фільм «Афера століття».
Tyco International Ltd (2002)

Організація: Багатопрофільний міжнародний концерн, що працює в сфері електроніки, інформаційних технологій, медицини та охоронного обладнання
Що сталося: Генеральний директор та CFO вкрали 150 млн.долл., при цьому доходи компанії були завищені на 500 млн.долл.
Як це було зроблено: Головні фігуранти справи здійснювали відмивання коштів через несанкціоновані кредити та шахрайський продаж акцій. Гроші вивозились контрабандою з компанії під виглядом виконавчих бонусів.
Розкриття: Розслідування Американської комісії з цінних паперів та бірж (SEC) та Окружної прокуратури Манхеттену виявило сумнівні методи бухгалтерського обліку, в тому числі великі позики, які були надані генеральному директору.
Цікавий факт: в розпал скандалу генеральний директор влаштував вечірку з нагоди дня народження своєї дружини на середземноморському острові за 2 млн.долл. з виступом американського музиканта Джиммі Баффета.
American International Group /AIG (2005)

Організація: Багатонаціональна страхова корпорація
Що сталося: Було заявлено про велике шахрайство в бухгалтерському обліку на суму 3,9 млрд. долл., а також фальсифікацію ставок та маніпулювання цінами на акції.
Як було зроблено: За твердженням позивачів, AIG за допомогою обміну активами з компанією General Reinsurance штучно збільшила обсяги своїх резервів, хоча насправді цих грошей у страхового гіганта не було. Також компанію звинуватили в тому, що вона за допомогою обману дуже стрімко збільшувала ціну своїх акції та незаконно сплачувала комісії страховим брокерам.
Цікавий факт: після публікації найбільшого квартального збитку за всю історію в 2008 році (61,7 млрд.долл.) та виручки від платників податків, керівництво AIG зробили собі винагороді в розмірі 165 млн.долл.
Lehman Brothers (2008)

Організація:
Американський інвестиційний банк
Що сталося: було приховано понад 50 млрд.долл. в кредитах, що замаскували під продаж.
Основні учасники процесу: керівники Lehman Brothers та аудитори компанії Ernst&Young
Як було зроблено: Lehman Brothers нібито продав токсичні активи банкам Кайманових островів, розуміючи, що в кінцевому підсумку вони будуть викуплені. Склалося враження, що у інвестиційного банку було на 50 млрд.долл. більше готівки і на такуж суму менше тоскичних активів, ніж насправді.
Madoff Investment Securities LLC (2008)

Організація: Madoff Investment Securities LLC була інвестиційною фірмою на Уолл-стрітт.
Що сталося: обманним шляхом виманили з інвесторів 64,8 млрд.долл. за допомогою найбільш відомої в історії схеми Понцію
Як було зроблено: інвесторам виплачували відсотки з їх власних коштів або коштів інших інвесторів, а не з прибутку.
Розкриття: пан Медофф, який був бухгалтером в компанії, розповів своїм синам про власну схему і вони відразу передали інформацію про махінації уряду. Наступного дня Федеральне бюро розслідувань заарештували шахрая, а через 5 днів його рахунки були заморожені.
Цікавий факт: шахрайство було розкрито через кілька місяців після фінансового краху в США 2008 року.
Вул. Казиміра
Малевича, 86-Г

Київ, 03150, Україна
info@cfo.ua
Subscribe
Сайт www.cfo.ua керується
ТОВ «ФА Сервіс». Всі права на об'єкти інтелектуальної власності (включаючи торгові марки) та інформацію, розміщену на цьому сайті, належать ТОВ «ФА Сервіс» або використовуються на підставі ліцензійних угод з правовласниками.